Przekonaj się, czym jest BIK Przedsiębiorcy i ile kosztuje jego sprawdzenie. Czy wiesz, co znajduje się w raporcie? O bazach dłużników BIK słyszał niemal każdy pożyczkobiorca. Banki oraz firmy pozabankowe sprawdzają w taki sposób historię kredytową danego klienta. W rejestrach są gromadzone dane wszystkich tych, którzy w przeszłości spłacali zobowiązanie. Czy temat dotyczy także przedsiębiorców? Oczywiście, że tak!
Spis treści:
- BIK Przedsiębiorca – o czym mowa?
- Co to jest SI BIK Przedsiębiorca?
- Kto korzysta z BIK Firmowy?
- BIK Firmy a interpretacja banków
- BIK Przedsiębiorca jak sprawdzić?
- Ile kosztuje raport?
- Co znajdziemy w raporcie?
- Jak bank pobiera raport?
- Kto jeszcze może sięgnąć po raport?
- Warto dbać o historię
- O czym trzeba pamiętać?
BIK Przedsiębiorca – o czym mowa?
Rejestry dłużników kojarzą się większości z nas z kontrolą, a już na pewno czymś, co nie może przynieść osobie zadłużonej żadnej korzyści. Tymczasem sprawa jest niezwykle złożona i interesująca zarówno z perspektywy firmy pożyczkowej, jak i samego pożyczkobiorcy.
Przyzwyczailiśmy się już do rejestrów dłużników indywidualnych. Niewielu konsumentów zdaje sobie jednak sprawę z tego, że podobne bazy istnieją w kontekście przedsiębiorców i prowadzonych przez nich firm. W dzisiejszym tekście skupimy się właśnie na historii kredytowej ludzi biznesu. BIK Firmowy, SI BIK przedsiębiorca, raport BIK Przedsiębiorcy – warto znać te pojęcia i wiedzieć, z czym się wiążą.
Co to jest SI BIK Przedsiębiorca?
SI BIK Przedsiębiorca to system informacji, którego zadaniem jest gromadzenie, integrowanie i udostępnianie określonym podmiotom danych dotyczących przeszłości kredytowej przedsiębiorstw. Do baz trafiają jednoosobowe działalności gospodarcze, spółki, rolnicy czy inne podmioty z osobowością prawną, które w swojej historii zaciągały zobowiązania w bankach oraz firmach pozabankowych. SI BIK Przedsiębiorca porządkuje nie tylko negatywne informacje, ale także pozytywne wątki w historii kredytowej podmiotów gospodarczych.
Kto korzysta z BIK Firmowy?
Raport BIK Przedsiębiorca pobierają głównie instytucje bankowe. W tej chwili z dobrodziejstw rejestru korzysta kilkanaście tego typu podmiotów w Polsce, a co roku przekonują się do tego kolejne instytucje. Kontrola przedsiębiorcy w BIK-u staje się powoli nieodłącznym elementem każdego procesu aplikacyjnego o kredyt czy pożyczkę. Szczegółowa ocena zdolności kredytowej, a także sprawdzenie, czy przedsiębiorstwo nie miało wcześniej problemów ze spłatą należności, jest gwarantem bezpieczeństwa obu stron.
BIK Firmy a interpretacja banków
W rejestrach indywidualnych dłużników prowadzonych przez Biuro Informacji Gospodarczej, Krajowy Rejestr Długów czy Biuro Informacji Kredytowej nie znajdziemy danych dotyczących zobowiązań zaciągniętych na firmę. Starając się o uzyskanie kredytu w ramach działalności gospodarczej, podmioty bankowe dokonują więc kontroli zarówno prywatnego BIK-u, jak i tego dla przedsiębiorców. Bazy nie są w żadnym aspekcie zintegrowane, z uwagi na to należy pobrać dwa raporty.
BIK Przedsiębiorca jak sprawdzić?
Dane dostępne w BIK-u może pobrać każdy właściciel firmy. Biuro umożliwia elektroniczny proces wnioskowania o raport BIK Przedsiębiorcy. Wystarczy założyć konto firmowe na stronie Biura Informacji Kredytowej. Konieczne będzie potwierdzenie swojej tożsamości za pomocą skanu dowodu osobistego. BIK sprawdzi także to, czy figurujemy w bazie przedsiębiorców Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej. Wszelkie dane muszą zgadzać się z tymi zadeklarowanymi przez przedsiębiorcę.
Ile kosztuje raport?
O ile w przypadku BIK-ów dla osób prywatnych mamy jasność co do ceny pobrania raportu, o tyle przy BIK Przedsiębiorca nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile kosztuje taka usługa. Samo Biuro Informacji Kredytowej zachęca do kontaktu ze swoimi konsultantami, którzy przekażą szczegóły indywidualnej oferty. Jeszcze jakiś czas temu raport kosztował nawet 200 złotych. Dziś kwoty są niższe, a wnioskowanie odbywa się, jak już wspomniano, online, a nie jak dawniej – w formie pisma przesłanego listem poleconym do BIK.
Co znajdziemy w raporcie?
Raport BIK dla firmy różni się od tego, który pobierają osoby prywatne. Jedną z podstawowych różnic jest specyfika uwzględnionych w nim zobowiązań. Chodzi w szczególności o kredyty i pożyczki stricte firmowe, czyli zobowiązania obrotowe, inwestycyjne itp. Nie ma w nim więc kredytów gotówkowych na cele prywatne, hipotecznych na mieszkanie czy budowę domu i tego typu należności. Do bazy spływają informacje z różnych instytucji finansowych i to nie tylko bankowych. Można znaleźć tam także wszelkie dane dotyczące leasingu samochodów wziętych na firmę, zobowiązań wobec kas spółdzielczych, firm telekomunikacyjnych, dostawców energii. Firmy mogą ponadto zapożyczać się u osób fizycznych, co także zostanie wpisane do rejestru.
Jak bank pobiera raport?
Prośbę do BIK kieruje się zazwyczaj w formie tzw. zapytania monitorującego. Dane uzyskane w ten sposób mają wyłącznie charakter informacyjny, co nie wpływa niekorzystnie na scoring punktowy przy ocenie zdolności kredytowej pożyczkobiorcy. Czy do sprawdzenia danego podmiotu w BIK Przedsiębiorca musi być jego zgoda? Nie, jest to jeden z etapów wnioskowania o pomoc finansową, na który przedsiębiorca nie ma żadnego wpływu. Podobnej zgody nie musi wyrażać również, gdy jest wpisywany do rejestru. Umieszczenie danej firmy w BIK jest zazwyczaj następstwem zaciągnięcia zobowiązania w instytucji finansowej. Jeżeli należność zostanie zwrócona, wpis jest aktualizowany stosownie do zaistniałych okoliczności.
Kto jeszcze może sięgnąć po raport?
Uprawnienia do wnioskowania o BIK przedsiębiorcy ma każdy podmiot, który zawiera z nim umowę. Mowa więc nie tylko o bankach, ale także licznych kontrahentach, spółkach, jednoosobowych działalnościach gospodarczych, które robią z innym przedsiębiorcą interesy. Sposób aplikowania o raport jest taki sam jak wtedy, gdy stara się o niego sam zainteresowany. Należy dodatkowo udowodnić, że raport jest potrzebny do sprawdzenia swojego kontrahenta. Można więc okazać umowę przedwstępną. Gdy po informacje z BIK Przedsiębiorca nie sięga bank czy podmiot, którego dotyczą informacje, potrzebna jest jednak jego zgoda.
Warto dbać o historię
Wiele banków udzielając kredytu przedsiębiorcy, bierze pod uwagę także jego prywatny BIK. Eksperci rynku pożyczkowego zachęcają więc do budowania pozytywnej historii kredytowej. Najlepiej robić to małymi krokami, choćby poprzez podpisywanie umów abonamentowych, sięganie po produkty na raty, kupowanie samochodu, maszyn czy sprzętu firmowego na raty. Należy wiedzieć, że wszelkie zobowiązania – zarówno te prywatne, jak i w ramach przedsiębiorstwa – niezwykle płynnie się przenikają. Można bowiem sięgać jako osoba prywatna po kredyt konsumencki na dochód uzyskany w całości z prowadzenia działalności gospodarczej. Bank chce w każdym przypadku zabezpieczyć swoje finanse, stąd dokładna kontrola potencjału majątkowego wnioskodawcy.
O czym trzeba pamiętać?
Przede wszystkim należy pilnować terminów spłaty zobowiązania. Informacja o wszelkich opóźnieniach jest od razu odnotowana w BIK-u. Jeśli przedsiębiorca miał wcześniej problemy ze zwrotem pieniędzy, chcąc zaciągnąć kredyt lub pożyczkę na firmę, powinien znaleźć instytucję, która nie korzysta jeszcze z SI BIK Przedsiębiorca. W takiej sytuacji zostanie skontrolowana prawdopodobnie wyłącznie jego prywatna przeszłość kredytowa. Najlepiej skonsultować tę kwestię z Biurem Obsługi Klienta konkretnej instytucji i wtedy podjąć ostateczną decyzję.
Dołącz do dyskusji