Chcesz dostać szybką pożyczkę dla firmy bez zaświadczeń o dochodach, z ZUS i US, biznesplanu, a nawet bez sprawdzania bazy BIK? Piszemy na czym to polega i czy nowa firma może również liczyć na pożyczkę dla firm.
Chwilówki dla firm, w przeciwieństwie do kredytów dla firm, można dostać bez większych formalności. W praktyce pożyczka firmowa (oprócz pewnych szczególnych przypadków) nie różni się wiele od zwykłej pozabankowej pożyczki konsumenckiej.
Różnicę stanowi sposób wnioskowania o pożyczkę i jej maksymalny koszt. Wniosek o pożyczkę konsumencką musi zawierać źródło oraz wysokość dochodów. W przypadku pożyczek firmowych siłą rzeczy wymagane jest podanie danych finansowych swojej firmy.
Drugą różnicę stanowią koszty pożyczki. Konsumenci na rynku pożyczkowym są szczególnie chronieni i koszt pożyczki nie może przekroczyć ustalonego w ustawie limitu (obecnie 25% w skali roku + odsetki). Takie ograniczenia nie dotyczą pożyczek dla firm. Nie oznacza to od razu, że firmowe pożyczki są drogie, ale lepiej jest uważnie przeczytać umowę takiej pożyczki.
W naszym rankingu prezentujemy klasyczne pożyczki pozabankowe dla firm jednoosobowych, które mogą być przeznaczone na dowolny cel związany z firmą i są spłacane ratalnie. Faktycznie istnieje jednak dużo więcej produktów finansowych przeznaczonych dla przedsiębiorstw. Są to m.in.:
Firmy mogą niemal dowolnie kształtować zawierane pomiędzy sobą umowy, a więc każda pożyczka może wyglądać inaczej i warto jest negocjować warunki z pożyczkodawcami.
Pożyczkodawcy nie powinni mieć problemu z udzieleniem wsparcia nawet firmom wykazującym niewielki dochód. Inaczej może być w przypadku przedsiębiorstw wykazujących straty, albo wręcz zadłużonych – np. w ZUS i US, albo wpisanych do baz BIK czy KRD. Konieczne jest wtedy dodatkowe zabezpieczenie spłaty pożyczki.
Takim zabezpieczeniem może być np. majątek firmy, ale też prywatne rzeczy jej właściciela. Najczęściej spotyka się pożyczki dla firm pod zastaw nieruchomości i pod zastaw samochodu. Zaletą pożyczek pod zastaw nieruchomości jest bardzo wysoka maksymalna kwota pożyczki – zależnie od tego, jak wartościowy jest zastaw, można pożyczyć nawet kilka milionów złotych.
Od strony prawnej nie ma różnicy pomiędzy kredytem dla firm, a pożyczką dla firm. Różnicę stanowi głównie instytucja udzielająca finansowania – założenie i prowadzenie banku jest dużo trudniejsze, niż jedynie firmy pożyczkowej.
Drugą różnicę stanowią wymogi stawiane przez banki. Do zaciągnięcia kredytu dla firmy często potrzebny będzie biznesplan, zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami w ZUS i US, oraz udokumentowany staż firmy. Pożyczki dla firmy można dostać bez spełniania tych wymogów. Niestety, mniejsze wymagania wobec pożyczkobiorcy nieuchronnie wiążą się z wyższymi opłatami za pożyczenie pieniędzy.
Zaciągnięcie szybkiej pożyczki dla przedsiębiorców nie jest trudne i nie powinno zająć więcej niż jeden do dwóch dni. Zakładając, że chcemy zaciągnąć pożyczkę na stosunkowo małą kwotę i nie mamy żadnych problemów z zadłużeniem w US i ZUS i negatywnych wpisów w bazach BIG, to przy składaniu wniosku konieczne będzie tylko potwierdzenie tożsamości i podanie podstawowych danych firmy.
Weryfikacja tożsamości w pożyczkach online polega na przesłaniu z konta, na które ma trafić pożyczka przelewu złotówkowego lub podaniu danych z konta specjalnym aplikacjom do weryfikacji tożsamości. Wszystko to ma na celu zapewnienie, że nikt nie weźmie pożyczki na np. skradziony dowód. Po weryfikacji tożsamości i sprawdzeniu tzw. baz dłużników pożyczka powinna od razu trafić na nasze konto. Warto pamiętać, że pożyczkę na firmę można przeznaczyć wyłącznie na cele związane z działalnością firmy.
Tak – niektóre firmy pozabankowe nie mają problemu z udzielaniem wsparcia nawet nowym firmom. Większość instytucji finansowych zastrzega, że konieczne jest prowadzenie działalności przez co najmniej 6 lub 12 miesięcy przed zaciągnięciem pożyczki, jednak wśród firm pozabankowych znajdą się i takie, które udzielą wsparcia nawet całkowicie nowym podmiotom. Kredyt dla nowych firm od pierwszego dnia działalności również jest możliwy, jednak banki wymagają w takim wypadku przedstawienia pokaźnej dokumentacji – biznesplanu, historii działania w danej branży, a nawet zabezpieczeń majątkowych.
Jeśli dopiero zastanawiasz się nad założeniem firmy, sprawdź nasz artykuł w którym poprowadzimy Cię krok po kroku przez cały proces: https://wspieramyfirmy.pl/zakladanie-firmy-krok-po-kroku-jak-zalozyc-dzialalnosc-gospodarcza/
Dołącz do dyskusji