Chcesz znaleźć najlepszy kredyt dla firm, ale nie wiesz, gdzie szukać? Wykorzystaj do tego nasz ranking, który ułatwi Ci wybór najatrakcyjniejszej opcji dostępnej na rynku. W jednym miejscu porównasz najważniejsze warunki aktualnych ofert i skorzystasz z najatrakcyjniejszej dla Twojego portfela!
Kredyt firmowy to produkt finansowy, oferowany przez banki. Jest sposobem na finansowanie rozmaitych celów przedsiębiorstwa, związanych z jego funkcjonowaniem, prowadzeniem czy rozwojem. Zależnie od konkretnej instytucji i typu, przybiera różne formy i charakteryzuje się określonymi parametrami.
Rozmaite bywają ponadto cele finansowania, od dowolnych i niekontrolowanych przez instytucje finansowe, aż po ściśle określone, w których środki muszą zostać przeznaczone np. na:
Podobnie jak w przypadku zwykłych zobowiązań dla standardowych klientów, warunki finansowania są ustalane indywidualnie. Kredyt firmowy również ma określone oprocentowanie i RRSO, a dodatkowo może być obarczony np. prowizją banku. Co więcej, ubiegając się o niego, warto dowiedzieć się, czym jest BIK Przedsiębiorcy i jak go sprawdzić. Musisz bowiem dysponować odpowiednią zdolnością kredytową, by otrzymać dodatkowe środki dla swojej firmy.
Kredyty dla firm są warte uwagi w wielu sytuacjach. Przede wszystkim na ich korzyść przemawiają dość atrakcyjne warunki. Zazwyczaj banki mają do zaoferowania klientom dość wysokie kwoty, często znacznie wyższe niż w przypadku pożyczki dla firm w instytucji pozabankowej. Ich atutem jest ponadto długi okres spłaty i dość przystępne oprocentowanie. Zawsze natomiast trzeba każdą ofertę rozpatrzyć indywidualnie i porównać z konkurencyjnymi propozycjami.
Bez wątpienia kredyty firmowe mogą być bardzo wygodnym rozwiązaniem dla osób dbających o swoje przedsiębiorstwo. Zapewniają znaczny przypływ gotówki, którą można przeznaczyć na określony cel. Nie zawodzą także w przypadku tymczasowych kłopotów, bo z ich pomocą uregulujesz zaległości czy zwiększysz płynność finansową.
Problemem może być jednak zaciągnięcie kredytu gotówkowego dla firm, które dopiero pojawiły się na rynku. Większość banków wymaga, by dane przedsiębiorstwo już pewien czas działało i udowodniło, że będzie w stanie regulować raty. Jest to związane ze wspominaną już wcześniej zdolnością kredytową.
Kłopotliwa bywa ponadto kwestia ogromnych kredytów dla małych firm. Bank zawsze analizuje, czy klient (w tym przypadku firma) będzie w stanie spłacać zobowiązanie. Im jednak mowa o wyższej kwocie, tym mniej pewna jest sytuacja np. mikroprzedsiębiorstw. W takim przypadku ryzyko problemów ze spłatą rośnie, a to może skutkować ofertą opiewającą na mniejszą kwotę, mniej korzystnymi warunkami lub całkowitą odmową.
Chcesz wziąć kredyt firmowy? Ranking na naszej stronie pozwoli Ci wybrać najlepszą opcję. Jak jednak przebiega cały proces ubiegania się o dodatkowe środki? Jego poszczególne kroki mogą różnić się nieznacznie szczegółami, w zależności od konkretnych instytucji.
Najczęściej wystarczy postępować zgodnie z poniższymi punktami:
Po wykonaniu tych kroków pozostaje Ci jedynie czekać na decyzję banku. W tym czasie zweryfikuje on historię kredytową, sprawdzi bazy dłużników i oceni zdolność kredytową. Następnie przedstawi Ci ofertę dostosowaną do sytuacji finansowej.
Teraz masz czas na podjęcie decyzji, czy warunki kredytu na rozwój firmy, lub inny cel, spełniają Twoje wymagania. Jeśli tak, to wystarczy tylko podpisać umowę i odesłać ją do banku. Następnie pieniądze zostaną wysłane bezpośrednio na Twoje konto wskazane w umowie.
W większości banków cała procedura odbywa się online. W przypadku większych kwot jednak czasem zaciągnięcie zobowiązania jest możliwe wyłącznie osobiście w placówkach stacjonarnych. Ponadto zdarza się, że jest to obarczone dodatkowymi warunkami, takimi jak np.:
Jak przebiega spłata kredytu firmowego na dowolny cel lub innego? Klient po podpisaniu umowy otrzymuje harmonogram, w którym uwzględniono comiesięczne raty do zapłaty, wraz z terminem ich płatności oraz wysokością. W przypadku jakichkolwiek zmian, np. wynikających z nadpłat, harmonogram jest aktualizowany. Środki natomiast powinny być wysyłane przez kredytobiorcę na wskazane w umowie konto.
Planujesz uruchomienie działalności gospodarczej i zastanawiasz się, jak założyć firmę? Poradnik krok po kroku przeprowadzi Cię przez cały proces, który nie jest wcale skomplikowany. Wielu nowych przedsiębiorców już na samym początku swojej biznesowej kariery ma jednak problem z kwestią finansowania. Otwarcie firmy to bowiem zaledwie początek, a rozpoczęcie faktycznej pracy, zarabiania i zapewnienia sobie pozycji na rynku bywa dość poważnym wyzwaniem.
Na rynku znajdziesz oferty kredytów dla nowych firm, stworzone z myślą o początkujących przedsiębiorstwach. Działają one jednak na różnych zasadach. Brak doświadczenia i ugruntowanej pozycji na rynku zwiększa ryzyko banku. To natomiast sprawia, że na tego typu finansowania nakładane są różne ograniczenia, jak np.:
Zdarzają się oferty, dzięki którym kredyt gotówkowy na firmę dostaniesz nawet od razu po rejestracji działalności. Często jednak są one skierowane do osób, które mają w danym banku konto osobiste i dobrą zdolność kredytową.
Szukasz kredytu dla firm na dowolny cel, eco-finansowania, rozwiązania hipotecznego czy może jeszcze innego? Najważniejszą kwestią jest ustalenie, czego dokładnie oczekujesz od banku. Aby usprawnić poszukiwania, najpierw określ:
Biorąc to pod uwagę, sprawdź aktualnie oferty kredytów firmowych. Ranking na naszej stronie Ci to zdecydowanie ułatwi. Oprócz powyższych kwestii wskazane jest też zwrócenie uwagi na:
Tradycyjny kredyt firmowy wymaga sprawdzenia zdolności kredytowej. Wymagają tego od instytucji finansowych przepisy, a zwykłe banki podchodzą do tej kwestii bardzo rygorystycznie. To sprawia, że ta forma finansowania bywa dość trudna do zdobycia. Co jednak, jeśli historia kredytowa nie jest zbyt dobra, a potrzebujesz zastrzyku gotówki dla swojego przedsiębiorstwa?
W takim przypadku pomocne mogą być pożyczki pozabankowe dla firm. Zazwyczaj pożyczkodawcy podchodzą dużo liberalniej do kwestii zdolności kredytowej. Oczywiście oni również muszą ją sprawdzić, ale przepisy nie uściślają, jak dokładnie taka weryfikacja ma wyglądać. W praktyce więc część z nich zamiast BIK sprawdza inne bazy dłużników, a nawet obecność w nich nie przekreśla szansy na finansowanie. Ta opcja może natomiast wiązać się z nieco gorszymi warunkami, wynikającymi z wyższego ryzyka.
Kredyty dla firm przybierają bardzo różnorodne formy. Są zależne głównie od celu i sposobu finansowania, choć nie tylko. Wśród najpopularniejszych wymienić można m.in.:
Kredyt dla nowych firm to duże ryzyko dla banku. Statystyki pokazują, że większość przedsiębiorstw upada w ciągu 2 lat od rozpoczęcia działalności. Udzielenie finansowania może więc sprowadzić na instytucję finansową kłopoty. To sprawia, że młodzi przedsiębiorcy w większości przypadków otrzymują odmowy ws. tzw. kredytów firmowych na start.
Zdarzają się jednak wyjątki od tej reguły. Zwykle dotyczą one:
Kredyty firmowe nie są jedynym sposobem finansowania działalności. Często warto porównać je z alternatywnymi rozwiązaniami, które również bywają wyjątkowo korzystne.
Jedną z powszechnie znanych opcji jest leasing dla firm. Pozwala przedsiębiorcy korzystać z określonych przedmiotów i sprzętów bez konieczności ich kupna. Najczęściej kojarzony jest z samochodami, może jednak dotyczyć również np. specjalistycznych urządzeń, sprzętu komputerowego czy maszyn.
Mniej znany, a równie pomocny, jest faktoring dla firm. Bywa przydatny szczególnie w branżach, w których powszechne jest wystawianie faktur z długim terminem płatności. Dzięki niemu przedsiębiorca może natychmiast otrzymać pieniądze od firmy faktoringowej i dalej inwestować w rozwój, a egzekwowaniem płatności zajmują się specjaliści.
Szczególnym przykładem finansowania dla firm jest faktoring odwrotny. W jego przypadku to Twoje zobowiązania są regulowane przez firmę faktoringową we wskazanym na fakturze terminie, by odciążyć budżet przedsiębiorstwa.
Wymagania stawiane przed przedsiębiorcami chcącymi wziąć kredyt na firmę zależą od konkretnej instytucji. Większość banków udziela finansowania zarówno JDG, jak i większym firmom, spółkom i innym formom działalności. Warunkiem bywa natomiast długość ich funkcjonowania na rynku.
Kredyt dla firm może pozwolić Ci na rozwój firmy i wybicie się na rynku. Bywa niezbędny podczas inwestowania w nowe rozwiązania czy rozbudowę. Jego zaciągnięcie może się opłacić, jeśli dzięki temu przedsiębiorstwo zacznie przynosić większe zyski.
Do zaciągnięcia kredytu dla firm niezbędne jest przedstawienie:
– zaświadczenia o nadaniu numeru REGON,
– zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej,
– potwierdzenia nadania numeru identyfikacji podatkowej NIP z urzędu skarbowego.
Spółki dodatkowo przedstawić muszą:
– statut spółki,
– zaświadczenie KRS,
– umowę spółki.
Zależnie od konkretnego przypadku, potrzebne mogą być również inne dokumenty, jak np. zaświadczenia o niezaleganiu składek do ZUS czy opłat podatków.
Finansowanie dla firm może zostać przeznaczone na cel wskazany w umowie kredytowej. Może być to dowolny wydatek związany z działalnością przedsiębiorstwa, jak i ściśle określony zakup, zależnie od rodzaju zobowiązania.
Tak, w BIK znajdują się informacje o historii finansowej zarówno osób fizycznych, jak i przedsiębiorców i ich firm. Kredyt dla firm wymaga analizy zdolności kredytowej wnioskodawcy, wraz ze sprawdzeniem baz dłużników, do czego tradycyjne banki podchodzą bardzo rygorystycznie. Osoby z negatywnymi wpisami mogą liczyć na dodatkowe finansowanie w instytucjach pozabankowych.
Dołącz do dyskusji